Není tomu tak dávno, kdy byl Julian Alaphilippe největší hvězdou, číslem jedna a hlavní tváří v týmu Quick Step. Nenechal na něj sáhnout ani velký šéf Patrick Lefevere. Kdokoliv se na Francouze jen křivě podíval, měl co dělat s Lefeverem. Ale ty časy jsou pryč. A možná nenávratně.

Co se tedy stalo? Jednoduchá věc. Podporu a náklonost mocného Belgičana si našli jiní. Konkrétně Fabio Jakobsen a ještě větší zastání má Remco Evenepoel. Když se něco nelíbí jim, nelíbí se to ani Lefeverovi a spolehněte se, že o tom uslyšíte. Protože tihle tři společně umí v médiích udělat rozruch.

Přece jenom kolem Remca Evenepoela obletují média jako včely kolem květů. A Evenepoel si to náležitě užívá. Protože pak se můžete dočíst i o tom, že jel na kole 100 kilometrů při tréninku nebo že byl členem rozjížděcího vlaku nebo že šel na fotbal. A ruku na srdce, kdy jste v poslední době četli článek o tom, že trénoval Pogačar, Roglič nebo Bernal? Taky si nevzpomenete co. K tomu se přidá Fabio Jakobsen, který se na téhle vlně sveze taky a média hltají každé slovo.

No a pak je tady postava z názvu článku. Dříve nedotknutelný, nyní jeden z mnoha, Julian Alaphilippe. Ten si nikdy na takovou mediální kampaň nepotrpěl a ani v době, kdy byl téměř neporazitelný, tolik na očích nebyl. Není to jeho styl, je více rodinný typ, neodkrývá tolik soukromí.

Ale proč o něm píšeme? Alaphilippe pro Quick Step udělal mnoho, dva roky vozil dres mistra světa, vyhrál San Remo, Strade Bianche, třikrát Valonský šíp, šest etap na Tour de France a výčet by mohl pokračovat. S Patrickem Lefeverem se spojil už v roce 2013, kdy jezdil za farmu Etixx-iHNed a od další sezóny i za World Tour uskupení. Smlouvu má do roku 2024 a my mu radíme, novou nepodepisuj.

Důvod? Kdo by chtěl jezdit pod šéfem, který rychle zapomíná. V minulých dnech znovu vypustil Lefevere do médií, že se Alaphilippe musí zlepšit. Už minulý rok byl vůči svému někdejšímu oblíbenci kritický a asi s tím jen tak nepřestane. Jakmile se šéfovi znelíbíte, máte problém. Navíc Alaphilippe, sice v dresu mistra světa, laboroval se zraněními. Pády na Strade a hlavně na Lutychu negativně ovlivnily jeho sezónu a nedostal se do nominace na Tour de France.

Navíc pak spadl i na Vueltě a bylo po sezóně. Rozhodně nebyla ideální, jen dvě výhry, ale okamžitou ostrou kritiku by si asi nezasloužila. Velký šéf řekl, že Alaphilippe by se měl přestat skrývat za nemocemi a zraněními. Jak je Lefeverovým zvykem, šel přímo k věci a nebylo to poprvé, co svého někdejšího oblíbence zkritizoval veřejně.

Není to úplně ideální postup, rozmazávat interní kauzy v médiích a kritizovat jednu z největších hvězd, kterou tým má. Aby se také nestalo, že Alaphilippe zamává a odejde, což je podle nás pro něj ta nejlepší možnost. Protože přízeň Lefeverova je nyní plně u Remca Evenepoela a on nahradil Alaphilippa na tom piedestalu vyzdvihovaného a milovaného jezdce.

Alaphilippe klasicky na tyhle veřejné útoky nereaguje, ono taky jak by se dalo? Protože by tím mohl situaci vyeskalovat a rozvrátit celý tým a to asi sám nechce. Takže to zdánlivě přechází, vždy se slovy, že tyhle výroky ho neovlivní. Ale dodal k tomu i další věc, že Lefevere za ním nikdy nepřišel a neřekl mu výtky osobně. Bublá nám tu pod povrchem nějaký spor? Uvidíme, jak to s ním bude. Svoji sezónu začíná Alaphilippe právě dnes 25. ledna sérií závodů na Mallorce. Jak se mu bude dařit? To je ta hlavní otázka.

Zdroj obrázku: Instagram Patricka Lefevera

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno